İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Flutter Nedir? Flutter Hakkında ne yapacağım?

Flutter, Google tarafından oluşturulmuş açık kaynaklı UI kittir. Neredeyse her platform için uygulama geliştirmenize olanak sağlamaktadır. Flutter ile tek sefer kod yazarsınız ve arka planda sizin için diğer platformlara uygun hale getirir.

Bloğumda kendi yazdığım kodları, beğendiğim kodları, kısacası faydalı bulduğum size yararı dokunacak kodları paylaşacağım. İnternette Türkçe kaynak bulmak çok büyük bir eziyet. İngilizce bilmeyenler çoğunlukta(ben dahil). Dolayısıyla karşılaştığım hataları, onların çözümlerini, bir widget nasıl yapılır gibi soruları elimden geldiğince paylaşmaya çalışacağım. Eğer Flutter hakkında sorularınız varsa bana ulaşabilirsiniz. Bu sayede hem siz hem de bloğumuzu ziyaret eden herkes bu bilgilerden yararlanabilir.

Eğer Flutter’ı araştırdıysanız çoğu yerde dokümantasyonunun çok iyi olduğunu duymuşsunuzdur. İngilizce olmasına karşın Google Chrome kullanıcıları sağ click ile sayfayı Türkçe’ye çevirebilir. Flutter’ın dokümantasyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

Sayfaya gittiğinizde sizi “Get Started” yani “Başlarken” ekranı karşılayacak. Burada size nasıl kuracağınıza dair bilgiler verecekler. Tabii benim yakında yayınlayacağım yazımdan da buna ulaşabilirsiniz. (Geleceğe not: Eğer yayınlandıysa buradan ulaşabilirsiniz.)

Flutter’ın çok sevdiğim bir yanı var. O da başlangıç düzeyi videolar ile İngilizce bilmeseniz dahi size bir şeyler öğretebiliyor. Videolarına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Örneğin bir buton yapmak istiyorsanız ve İngilizce bilmiyorsanız Google’da şöyle bir araştırma yapabilirsiniz; “How to button on flutter” gibi bir aratma ile istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Kaldı ki Türkçe kaynakta günümüzde bulabiliyoruz.

Ayrıca Flutter kendi sitesinde yayınladığı örnekleri indirip inceleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Flutter’ın yayınladığı örneklere buradan ulaşabilirsiniz.

Gelecek günlerde ufak ufak kodlar paylaşarak bu kategoriyi güncel tutmak istiyorum. Eğer şu nasıl yapılır dediğiniz bir şey varsa yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Bloğuma Google ile giriş yapabilirsiniz. Nasıl yapacağınızı öğrenmek için buraya tıklayarak makaleye gidebilirsiniz.

Flutter hakkında diğer yazılarıma ise buradan ulaşabilirsiniz.

İyi eğlenceler…

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir