LOADING

Type to search

Gelişim İngilizce Tüm

İngilizce ‘would/could/should/must’ konusu

eyuptuylu Şub 15

İngilizce ‘would/could/should/must’ konusu için biraz araştırma yaptım ve güzel bir kaynaktan konuyu öğrendim. Would Could Should Must ile ilgili cümleler nasıl kurulur?

İngilizce aslında basit düşünmemiz gereken bir yapıya sahip. Kafamızda çok fazla karmaşık hale getirdiğimizi farkına vardım. Şimdi would could should must ile nasıl cümle kurarız sizlere bunu göstericem.

İlk başta would ile başlayalım;

Would ile Nasıl Cümle Kurulur?

Would ile cümle nasıl kurulur? Would ile cümle kurarken bilmemiz gereken fiile -ar/-er ekini sağlaması. İyi hoş -ar -er eki getiriyor ama ne işe yarıyor? Örnek ile bunu açıklayalım.

She would have called you.

Bu cümlenin anlamına bakacak olursak; ‘Seni arardı.’ anlamına gelmektedir. Yani cümleye olasılık anlamı katmaktadır.

Could ile Nasıl Cümle Kurulur?

Could ile cümle nasıl kurulu? Could kurduğumuz cümleye olasılık anlamı katmaktadır. -abilir/-ebilir anlamı katmaktadır. Örnekle açıklayacak olursak;

Could i be the one?

Cümlenin anlamına bakacak olursak; ‘O kişi ben olabilir miyim?’ anlamındadır. Could cümledeki olmak fiiline -abilir/-ebilir anlamını getirerek ‘olabilir’ kelimesini meydana getirmiş.

Should ile Nasıl Cümle Kurulur?

Should ile cümle nasıl kurulur? Should gereklilik anlamı katmaktadır. Fiile -meli/-malı eklerini getirmektedir. Yani örnek bir cümle verecek olursak;

She should have called you.

Cümlenin anlamı; ‘Seni aramalıydı.’ Burada aramak fiiline -meli/-malı ekini getirerek, cümleye bir gereklilik anlamı katmıştır.

Must ile Nasıl Cümle Kurulur?

Must ile cümle nasıl kurulur? Must şart anlamı katmaktadır. Bir cümlede şart belirtmek istiyorsanız must kullanmalısınız. Örnek verelim hemen;

She must have called you.

‘Seni aramış olmalı.’

Göreceğimiz üzere would/could/should/must ile cümleler bu şekilde kurulmakta. Yeni konular öğrendiğimde sizlerle paylaşacağım. Yakın bir tarihte her gün 5 kelime etkinliği düzenlemeyi düşünüyorum. Her gün 5 kelime anlamı ve kullanıldığı cümleyi paylaşarak yeni kelimeler ezberlemeye çalışacağız. Neden kullanıldığı cümleyi paylaştığımı merak ediyorsanız, şu makaleme tıklayarak bilimsel kanıtlar ile nasıl ingilizce kelime ezberleneceğini öğrenebilirsiniz.

Previous Article
Next Article

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *