LOADING

Type to search

Gelişim

Nasıl İngilizce kelime ezberlenir? – 2021*

eyuptuylu Şub 07

Nasıl İngilizce kelime ezberlenir? İngilizce kelimeleri unutmadan nasıl ezberleriz? gibi soruların yanıtı bu makalemde olacak. ‘Nasıl İngilizce kelime ezberlenir?’ dediğimizde aslında işin bilim kısmına inmemiz gerekecektir. Çünkü bir kelime ezberlemek ve onu daha sonra hatırlayabilmek için beynimizin nasıl işlediğini bilmemiz gerekir.

Beynimiz, bağlardan oluşmaktadır. Her bir bağ hafızamızdaki bilginin beynimizde kalıcı olması için bir düğümdür. Siz ne kadar düğümleri arttırırsanız o kadar hafızanızda kalıcı olacaktır. Dolayısıyla aslında ‘Nasıl İngilizce kelime ezberlenir?’ diye sormamalı ve kelimeleri ezberlememelisiniz. Kelimeler ile bağ/lar kurmalısınız. Peki bunu nasıl yapacağız?

Eğer bir kelimeyi ezberlemek istiyorsanız 1 dakika gibi kısa bir sürede ezberleyebilirsiniz. Ancak bu 3 veya 5 gün sonra onu unutmanıza neden olacaktır. Çünkü o kelime için beyninizde 1 dakikada sadece 1 düğüm oluşturdunuz. Yapmanız gereken kesinlikle bu değil. Makalemin başında da belirttiğim gibi ne kadar çok düğüm atarsanız o kadar çok kalıcı olacaktır.

Yapmanız gereken şey kelime ile alakalı bir beyninizde bağlantı oluşturmak. Ben bunun için şu şekilde bir yöntem geliştirdi;

  • -Kelimeyi, okunuşunu ve anlamını bir deftere yazmak.
  • -Kelimeyi 5 kez okunuşu ve anlamı sırası ile içimden okumak
  • -Kelimeyi 5 kez dışımdan, sesli bir şekilde tekrar etmek

Bu ilk bir kaç bağı beynimde oluşturduktan sonra kelimenin geçtiği 1 veya 2 cümleyi İngilizce(veya hangi dili öğrenmek istiyorsanız) o deftere not ettim. Sonrasında ise bu cümleyi ve anlamını 5er kez sessiz ve sesli tekrar ettim. Bu sayede bir bağı daha zihnimde oluşturmuş oldum.

Artık yapmanız gereken o kelimeyi her gün aklınızda kalıcı olana kadar tekrar etmek ki bu yaklaşık 1 hafta kadar sürüyor. Sonrasında ise uzun bir süre unutmuyorsunuz. Ancak tabii ki unutmuyoruz diye tekrar yapmayacak değiliz. İnternetten makaleler, haberler veya ilgi alanınıza ait metinleri bulup okuyabilir ve çevirebilirsiniz. Bu sizin için çok etkili olacaktır.

Bir sonraki makalemde sizlere nasıl bir program izlediğimi anlatacağım ve size bir süprizim olacak. Bu süprizim işinizi çok ama çok kolaylaştıracak.

İngilizce kelime öğrenmek için nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız İngilizcede en çok kullanılan 500 kelime adlı makaleme bakabilir, hatta PDF formatında indirebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için İngilizce nasıl öğrenilir? adlı makaleme göz atabilirsiniz.

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *